Vítejte v Dobré Trávě

Je vám více než 18 let?

0

Košík je prázdný

06 září, 2019 2 min

V konopí se kromě známých kanabinoidů vyskytují i terpeny. Tyto vonné silice určují aromatické vlastnosti konopí a zároveň významně ovlivňují jeho samotný léčivý efekt.

Konopné terpeny

Terpeny se vyskytují jak v rostlinách, tak i v některých druzích hmyzu. Jsou to aromatické uhlovodíky, které jsou základní součástí rostlinných éterických olejů.

V konopí se vyskytuje až 120 terpenů, 61 monoterpenů, 52 sesqiterpenů a 4 terpenoidní deriváty (1). Tyto konopné terpeny jsou zodpovědné za to, že každá odrůda konopí má svou specifickou vůni i specifické léčivé účinky. 

Všechny odrůdy konopí obsahují odlišný obsah terpenů. Jejich konkrétní množství je ale ovlivněno i tím, v jaké vývojové fázi rostlina je, a na celkovém stavu rostliny (2).

Terpeny a kanabinoidy – jak spolupracují?

Vzájemné působení terpenů a kanabinoidů zlepšuje léčivé účinky konopí. Jde o tzv. synergický účinek (3). Kromě dosažení lepšího léčivého účinku lze díky terpenům i zmírnit psychoaktivní účinky THC (4).

Konopných terpenů je více než 200, ale nejčastěji se lze setkat asi s 30 druhy (5). Mezi nejznámější patří:

  • Myrcen

Vůně: zemitá, s ovocnými tóny.

Myrcen je nejčastěji se vyskytujícím konopným terpenem (6). Působí synergicky s THC a zvyšuje jeho účinek. Mimo to působí jako sedativum a používá se i jako analgetikum. Je protizánětlivý a působí jako svalový relaxant.

  • Limonen

Vůně: svěží, citrusová.

Tento terpen má výraznou citrusovou vůni. Mezi jeho účinky podložené studií (7) patří schopnost zlepšit náladu uživatele. Limonen také pomáhá při boji se stresem a depresemi. Kromě toho má antibakteriální vlastnosti a působí pozitivně na lidskou imunitu.

  • Pinen

Vůně: borovicová

Pinen má příjemnou, lesní vůni. Mezi dokázané účinky pinenu (8) patří pozitivní vliv na krátkodobou paměť. Zároveň celkově podporuje mentální pozornost. Je ideální při dýchacích obtížích – podporuje totiž proudění vzduchu do plic.

Konopné terpeny otevírají dveře novému přístupu k léčebnému konopí. Bližším zkoumáním jejich účinků a jejich působení na kanabinoidy lze určit ideální produkt pro konkrétní nemoc.

 

Zdroje:
(1) 
Elsohly, M.A. and Slade, D. (2005) Chemical Constituents of Marijuana The Complex Mixture of Natural Cannabinoids. Life Sciences, 78, 539-548

(2) Mediavilla, V. a S. Steinemann. Essential oil of Cannabis sativa L. strains. J. Int. Hemp Assoc. 1997, 4, 80-82.

(3) Bab I & Alexander, S. (Eds). (2011). Special Issue: Cannabinoids in Biology and Medicine, Part 1. British Journal of Pharmacology. 163(7):1327-1562

(4) Russo, E.B. (2011) Taming THC: Potential Cannabis Synergy and Phytocannabinoid-Terpenoid Entourage Effects. British Journal of Pharmacology, 163, 1344-1364.

(5) Elsohly, M.A. and Slade, D. (2005) Chemical Constituents of Marijuana The Complex Mixture of Natural Cannabinoids. Life Sciences, 78, 539-548

(6) Mediaville a J. Steinemann, Esenciální olej z kmenů Cannabis sativa L.. (Věstník Mezinárodní konopné asociace 4,2), 80-82

(7) Komori, Teruhisa, et al. “Effects of Citrus Fragrance on Immune Function and Depressive States.” Neuroimmunomodulation, Karger Publishers, 20 Nov. 1995

(8) Mediaville a J. Steinemann, Esenciální olej z kmenů Cannabis sativa L.. (Věstník Mezinárodní konopné asociace 4,2), 80-82

Komentáře

Komentář musí být schválen předtím, než bude zobrazen